W jaki sposób można uzyskać zasiłek macierzyński?
Jeśli chce się uzyskać zasiłek macierzyński niezbędne jest spełnienie określonych wymagań. Gdy spełnia się takie wymagania niezbędne jest następnie złożenie wniosku o przyznanie zasiłku.
Gdzie składa się wniosek?
Wniosek o zasiłek macierzyński trzeba składać do oddziału ZUS, który jest właściwy ze względu na siedzibę płatnika w takich przypadkach, jak:
– staranie się o zasiłek z tytułu prowadzenia działalności
– ubieganie się o zasiłek osoby, która pracuje w firmie, gdzie jest nie więcej, niż dwudziestu ubezpieczonych.
Jeśli o zasiłek stara się kobieta, której wygasł tytuł do ubezpieczenia, wówczas wniosek trzeba składać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Osoby pracujące w firmach, gdzie ubezpieczonych jest powyżej dwudziestu osób, wnioskują o zasiłek bezpośrednio u płatnika składek, czyli pracodawcy czy zleceniobiorcy.
Jaki jest czas na staranie się o zasiłek?
Roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po upływie sześciu miesięcy. Ten okres liczony jest od ostatniego dnia okresu, za który kobiecie należy się zasiłek macierzyński. Trzeba to brać pod uwagę, aby nie utracić prawa do zasiłku ze względu na przekroczenie terminu, w którym można się o niego starać. Natomiast od wspomnianej zasady istnieje wyjątek, który dotyczy sytuacji, gdy brak zgłoszenia roszczenie o wypłatę świadczenia wynika z przyczyn, które nie są zależne od przedsiębiorcy.
Udokumentowanie prawa do zasiłku
Gdy składa się wniosek o zasiłek macierzyński trzeba udokumentować przewidywaną datę urodzenia dziecka. W tym względzie niezbędne jest złożenie zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Dodatkowo składa się również oświadczenie dotyczące urodzenia pierwszego czy kolejnego dziecka.
Natomiast gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS wówczas niezbędne jest każdorazowe składanie zaświadczenia płatnika składek. Niezbędne jest również składanie zaświadczeń pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego.
Po złożeniu wniosku o zasiłek macierzyński ZUS posiada trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku. Po pozytywnych rozpatrzeniu wniosku środki finansowe będą przekazywane na konto bankowe, które zostało podane w formularzu zgłoszeniowym. Jeśli decyzja jest odmowna wówczas będzie ona przekazana w formie pisemnej od trzydziestu dniu od daty złożenia wymaganych dokumentów. W takiej sytuacji kobietom przysługuje prawo odwołania się do Sądu Rejonowego wydział Pracy u Ubezpieczeń Społecznych. Na takie odwołanie kobiety mają miesiąc czasu od daty doręczenia odmownej decyzji.