fajne gry

Kiedy zawsze koniec roku owo czas spoglądania nie tylko na to, co wydarzyło się w ciągu minionych dwunastu miesięcy, ale i na owo, co nastąpi w niedalekiej przyszłości. Czyli czas na wynotowanie najciekawszych gier, jakich możemy spodziewać się w 2017 roku. Członkowie redakcji natomiast współpracownicy serwisów GRYOnline. pl i tvgry. pl wybrali 30 najbardziej niecierpliwie wypatrywanych przez nich pozycji. Dla Was Plebiscyt, naszych czytelników, ruszy niezadługo, ale oczywiście nie omieszkajcie podzielić się swoimi wyglądaniem już teraz, w komentarzach. Z drugiej strony pewne kontrowersje wzbudza wybranie widoku pierwszoosobowego. Lecz, dzięki takiemu rozwiązaniu jest dozwolone pogłębić immersję i nastrój oraz skuteczniej straszyć graczy, ale Resident Evil stale stawiało na kamerę trzecioosobową – jeśli nie w formie statycznych ujęć, owo chociaż zawieszoną nad skrzydłem postaci. W ten sposób siódma część podąża śladami „budżetowej” – choć silnej – wojny spod znaku serii Outlast czy Amnesia. Ale azaliż to na pewno źle? Pomimo to w najnowszym dziele Capcomu czuć ducha „Residenta” (nawet bez tłumów zombiaków), dodatkowo mamy nastrajające pozytywnie demo – więc możemy egzystować dobrej myśli. Pierwsza środek 2017 roku obrodziła licznymi naprawdę udanymi grami. Skutki do radości mieli również fani mniejszych tytułów, jakich zachwycić mogły Little Nightmares, Rime czy Night in the Woods, jak i dyletanci pozycji wysokobudżetowych, mający potyczkę przebierać wśród produkcji pokroju Horizon: Zero Dawn, NiOh, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Injustice 2 czy Prey. Historia Nathana Drake’a doczekała się świetnego zamknięcia w czwartym Uncharted, ale szczęśliwie w trakcie jego przygód poznaliśmy sporo innych barwnych osobowości, których perypetiami mamy możliwość się zainteresować. W Zaginionym dziedzictwie skupimy się na losach wielkiej nieobecnej Grzbietu złodzieja, Chloe Frazer, jaka razem z Nadine Ross zajmie się… z grubsza ergo, czym zajmował się Nathan – pradawnych ruin eksploracją, rozwiązywaniem zagadek i robieniem sobie potężnych agresorów. A wszystko to, kiedy zdążyło nas już przyswoić studio Naughty Dog, w oprawie wizualnej wyciskającej orzeźwiające soki z konsol Sony.
Gry RPG zawsze miały mocną pozycję wideo w świecie gier, a w ostatnich latach tylko ją umocniły i fani tego gatunku dawno nie byli rozpieszczani tak dużą liczbą fajnych tytułów. W 2016 roku nie było inaczej i wystarczy spojrzeć na nasz plebiscyt najlepszych gier minionych dwunastu miesięcy, by zobaczyć, że w tym czasie nie brakowało fajnych RPG-ów. To była jednak rozgrzewka przed tym co czeka nas w najbliższym czasie, bo sporo wskazuje na to, że 2017 rok zapisze się w naszej pamięci, jako jeden z najlepszych w historii tego gatunku.

Wrzucanie elementów karcianki do strategicznych RPG-ów jest ostatnio dosyć popularne i z tego pomysłu korzysta też Children of Zodiarcs – taktyczny RPG inspirowany serią Final Fantasy i karcianką Magic: The Gathering. Gracz wciela się w przywódcę zawodowych złodziei walczących ze skorumpowanym rządem biorąc udział w turowych potyczkach i korzystając z talii kart służących jako umiejętności naszych podopiecznych. Dodajmy do tego ładną izometryczną oprawę, rozbudowaną fabułę i dostajemy jeden z ciekawszych tegorocznych tytułów dla fanów strategicznych RPG-ów.
ELEX to kolejna próba studia Piranha Bytes dostarczenia nam równie kultowej gry jak Gothic i Gothic II. Tym razem to niemieckie studio stawia na klimaty science-fantasy przenosząc do nas uniwersum, w którym magia jest równie powszechna co zaawansowana technologia. Pomysł ciekawy, pytanie tylko czy zostanie oprawiony wciągającą i dobrze zaprojektowaną rozgrywką, z czym Piranha Bytes miało ostatnio spore kłopoty. Nie zmienia to faktu, iż ELEX to jeden z ciekawiej zapowiadających się RPG-ów 2017 roku.

Firefox Focus uznawany jest za jedną z najlepszych „bezpiecznych” przeglądarek dla smartfonów. Rozwijana przez firmę Mozilla aplikacja jest utrzymana w minimalistycznym stylu. Potrafi automatycznie blokować śledzące użytkownika trackery, oferuje możliwość prostego czyszczenia danych w pamięci podręcznej, historii oraz sloganów i plików cookie. Co najważniejsze: blokuje większość reklam. Firefox Focus to doskonały wybór dla osób, które nie chcą zostawiać po samemu śladów w sieci. Malutko jest osób, które często nie korzystają z najmodniejszej na świecie darmowej encyklopedii internetowej, czyli z Wikipedii. Z myślą o internautach systemów mobilnych iOS natomiast Android powstała kompaktowa natomiast lekka aplikacja, która naprawia przeglądanie zasobów encyklopedii na smartfonach. Funkcjonalne i czytelne narzędzie nie tylko ułatwia wertowanie kolejnych stron Wikipedii, atoli umożliwia na zapisywanie wybranych stron w formie plis, a także edycję wpisów.